Turecká rozvojová agentura se přijela inspirovat do Ústeckého kraje

Turecká rozvojová agentura se přijela inspirovat do Ústeckého kraje

Dne 22. a 23. dubna navštívila Ústecký kraj Rozvojová agentura východního Středomoří. Jedná se o veřejnou organizaci, která vytváří nástroje regionálního rozvoje v regionech Hatay, Osmaniye a Kahramanmaras, což jsou regiony při pobřeží na východní hranici Turecké republiky se Sýrií. Hlavním zdrojem obživy je zde turistický ruch, zemědělství a textilní průmysl.

Devítičlennou delegaci turecké rozvojové agentury přivítal Mgr. Jan Kučera, generální ředitel Regionální rozvojové agentury Ústeckého kraje, a. s. společně se svými kolegy v detašovaném pracovišti v Mostě. Kromě kladů a problémů našeho regionu hosty velmi zajímaly následky těžby černého uhlí a rekultivace.

Pohled z mosteckého hrádku Hněvína poskytl mnoho podnětů k výkladu o Ústeckém kraji. Jelikož se turečtí kolegové zajímali i o využití dotačních prostředků u Evropských zdrojů, druhý den je zavedli pracovníci ústecké agentury do historického města Žatce, aby představili dokončený projekt Chrám chmele a piva. Jelikož chmel byl pro turecké rozvojáře prakticky neznámou plodinou, velmi pozorně naslouchali o někdejším významu Žatecké chmelařské oblasti a jejím zdroji prosperity. Poté následovala krátká procházka městem s výstupem na radniční věž. Historickým jádrem Žatce byli doslova okouzleni.  Po dvoudenní návštěvě se delegace věnovala programu v Praze.

„Zájem tureckých přátel o návštěvu našeho regionu nás překvapil“ okomentoval návštěvu z daleké země Jan Kučera. „I pro nás bylo setkání velmi zajímavé, jelikož s lidmi z našeho oboru, kteří nejsou z Evropy, se nesetkáváme často“ dodal. (lk)

06.05.2013 11:41

Zastupujeme: