Projekt GRISI PLUS
RRA ÚK je členem mezinárodního partnerství, které od ledna 2012 realizuje projekt se zkráceným názvem GRISI PLUS. Tento projekt „Geomatics Rural Information Society Initiative PLUS“, podaný v OP spadá do Priority 1 Innovation and the knowledge economy, podoblasti „ Information Society“ operačního programu Interreg IVC.
Projekt je zaměřen na závažné problémy venkovských oblastí, jako jsou stárnutí a snižování počtu obyvatel, slabé místní hospodářství, izolace, nedostatečné využívání ICT, chybějící infrastruktura, nedostatek vůle po inovacích.
Cílem projektu GRISI PLUS je zlepšení efektivity a obohacení politik ekonomického rozvoje venkovských oblastí zvýšením využívání geomatických nástrojů, které se stávají významnou podporou i nástrojem pro veřejné činitele a tvůrce strategií pro venkovské oblasti. K dosažení tohoto cíle se budou mezi partnery projektu vzájemně vyměňovat zkušenosti, zjišťovat a přenášet osvědčené postupy ve dvou oblastech, které vzejdou ze společných témat pro revitalizaci venkovských oblastí.
Tohoto cíle hodlá projekt dosáhnout:
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->rozvojem atraktivity venkovských oblastí, aby přitáhly nové obyvatele, s nimiž přijdou nové zkušenosti, znalosti a také prostředky,
<!--[if !supportLists]-->- propagací místních hmotných i nehmotných produktů.
Realizace projektu se má účastnit 14 partnerů z 11 členských států, z oblastí Sever, Jih, Východ, Západ, čímž bude vhodně pokryto území EU. Mezi partnery jsou regiony, provincie, asociace obcí a regionální rozvojové agentury s ohledem na dosaženou úroveň rozvoje, aby byla zajištěna výhodnost spolupráce dle metody win-win pro všechny zúčastněné venkovské regiony. Všichni partneři se aktivně zúčastnili přípravy projektu a většina z nich bude mít v projektu zásadní roli.
Hlavními výstupy a výsledky projektu jsou:
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->13 realizačních plánů (1 pro partnerský region) a vydání 1 příručky dobrých zkušeností
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->Zlepšení 13 politik ekonomického rozvoje venkovských oblastí
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->Úspěšný přenos nejméně 5 dobrých zkušeností
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->Zjištění a analýza 10 dobrých zkušeností v každém partnerském regionu
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->Informování 42 dalších příslušných institucí o výsledcích projektu
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->Prezentace výsledků v existujících on-line médiích v každém partnerském regionu
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->5 studijních návštěv, 1 seminář a 1 školící setkání k výměně zkušeností
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->Organizace zahajovací a závěrečné konference s více než 450 účastníky
Pro venkovské oblasti Ústeckého kraje bude projekt významný přenosem zkušeností z jiných regionů EU, protože v Ústeckém kraji existuje řada venkovských oblastí, které trpí výše uvedenými problémy.
Veškeré pozitivní informace a zkušenosti získané v projektu rádi poskytneme zájemcům ze všech regionů ČR.